Home Sports Home Boys Basketball Girls Basketball Baseball Fast Pitch Softball Slow Pitch Softball Football Track

OSWAG

Merritt Oiler Basketball

Head Coach Donnie Husband
Assistant Coach Clark Roberts

 

 

 

2016/2017 High School Schedule/Results

Start time 7:30 (approx)

Printable Schedule

Printable Roster

Date Opponent Place Score / Win, Loss
November 29 Arapaho** Away  
December 2 Canute** (JV Boys only 5:00) Home  
December 5-10 5 County Tournament TBA  
December 15 Sweetwater Away  
December 16 Snyder Away  
January 5-9 Merritt Classic Tournament Home  
January 10 Sayre** (4:00) Away  
January 13 Hydro-Eakly** Home  
January 19-21 Bi-County Tournament @ Elk City Away  
January 24 Leedey Home  
January 27 Hammon Away  
January 31 Cheyenne** Home  
February 3 Sentinel Away  
February 7 Cordell** Home  
February 9 BFCD** Home  
February 10 Mangum** Home  
February 14 Hollis Away  
February 17-18 District Tournament TBA  

February 23-25

Regional Tournament TBA  
March 2-4 Area Tournament TBA  
March 9-11 State Tournament TBA  
Date Opponent Place Score / Win, Loss
November 29 Arapaho** Away  
December 2 Canute Home  
December 5-10 5 County Tournament @ Leedy    
December 15 Sweetwater Away  
December 16 Snyder** Away  
January 5 Leedey Away  
January 5-7 Merritt Classic Tournament Home  
January 10 Sayre** (JV 4:00) Home  
January 13 Hydro-Eakly** Home  
January 19-21 Bi-County Tournament @ Elk City Away  
January 24 Leedey Home  
January 27 Hammon Away  
January 31 Cheyenne** Home  
February 3 Sentinel Away  
February 7 Cordell** Home  
February 9 BFCD** Home  
February 10 Mangum** Home  
February 14 Hollis Away  
February 17-18 District Tournament TBA  

February 23-25

Regional Tournament TBA  
March 2-4 Area Tournament TBA  
March 9-11 State Tournament TBA  

**Denotes JV games with start time of 4:15. Times and games are subject to change.

 

 

 

2016/2017 Junior High Schedule/Results

Junior High Roster

Printable Schedule

Start Time: 7:30 (approx)

 

Date Opponent Place Score/ Win, Loss
November 7 Thomas Home  
November 10 Cordell Away  
November 17 BFDC Away  
November 21 Sentinel Home  
Nov. 28-Dec. 3 BFDC Tournament TBA  
December 12 Mangum Away  
January 16 Cheyenne Away  
January 23 Canute Home  
January 26 Leedey Away  
January 30 Sayre Away  
February 2 Hammon Home  
February 6 Arapaho Home  

 

2016/2017 7th and 8th Grade Schedule

Printable Schedule

Printable Roster

Start Time: 5:30

Date Opponent Place Score/ Win, Loss
November 7 Thomas Home  
November 10 Cordell Home  
November 17 BFDC Home  
December 12 Mangum Away  
December 15 Sweetwater Away  
January 3 Sweetwater Home  
January 9-14 Bi-County Tournament Cheyenne & Merritt  
January 16 Cheyenne Away  
January 23 Canute Home  
January 30 Sayre Away  
February 6 Arapaho Home  

2016/2017 5th and 6th Grade Schedule

Printable Schedule

5th & 6th Grade Roster

Date Opponent Place Score/ Win, Loss
October 24 Hammon (5:00) Home  
October 25 Cheyenne (6:00) Home  
October 27 BFDC (5:30) (4 games) Away  
November 3 Cordell (5:30) (4 games) Home  
November 8

Sayre (5:30) (4 games)

Away  
November 14 BFDC (5:30) Home  
November 21 Sentinel (5:00) Home  
November 29 Arapaho (5:30) Away  
December 13

Cordell (5:30) (4 games)

Away  
January 26 Leedey (5:30) Away  
January 27

Hammon (5:00)

Away  
February 9 Sayre (5:30) (4 games) Home  
       

 

2016/2017 4th Grade Schedule

Date Opponent Place Score/ Win, Loss
October 25 Cheyenne (5:30) Away  
December 3 Arapaho Festival (6 games) Away  
January 24 Leedey (4:30) Home  
February 3 Sentinel Away  

 

 

Copyright Merritt Schools ©

 

 

2014-2015 Team